Objevte autentickou chuť Francie s naším receptem na Cibulačku po francouzsku. Tato tradiční polévka z karamelizovaných cibulí, bílého vína a voňavých bylinek je dokonalou volbou pro milovníky lahodných a vydatných pokrmů. S naším jednoduchým návodem a tipy na přípravu snadno vykouzlíte delikatesu, která zahřeje v chladném období a okouzlí každého hosta. Připravte si doma francouzskou klasiku a podělte se o jedinečný kulinářský zážitek s rodinou a přáteli!
Suroviny
- 6 velkých cibulí (žlutých nebo bílých), nakrájených na tenké plátky
- 4 lžíce másla
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 lžíce mouky
- 1 l borového vývaru
- 250 ml suchého bílého vína
- 2 stroužky česneku, nasekané
- 2 bobkové listy
- 2 snítky čerstvého tymiánu nebo 1 lžička sušeného tymiánu
- Sůl a čerstvě mletý černý pepř podle chuti
- Bageta nebo jiný bílý chléb, nakrájený na plátky
- 200 g strouhaného sýra Gruyère nebo ementálu
Postup
Francouzská cibulačka je klasická bezmála po celý svět známá polévka, která je ideálním způsobem, jak se ohřát v chladných dnech. Připravíme si všechny ingredience a můžeme začít vařit.
- Začněte tím, že si očistíte a nakrájíte cibule na tenké plátky. To je nejdůležitější krok, protože struktura a chuť polévky závisí na tom, jak je cibule jemně nakrájena.
- Vezměte větší hrnec a rozpusťte v něm 4 lžíce másla spolu se 2 lžícemi olivového oleje. Kombinace másla a olivového oleje dodává cibuli bohatší chuť.
- Přidejte nakrájenou cibuli do hrnce a začněte vařit na středním ohni. Nechte cibuli pomalu karamelizovat. Tento proces trvá asi 30-40 minut, ale je nezbytný pro dosažení dokonalé sladké chuti cibule. Občas cibuli promíchejte, aby se nepřipalovala.
- Až cibule získá zlatavou barvu, přidejte nasekaný česnek a vařte další 2 minuty, dokud neucítíte jeho vůni.
- Posypte směs cibule a česneku lžící mouky a vařte další 2-3 minuty. Mouka se smíchá s tukem a vytvoří lehce zahuštěnou základnu pro polévku.
- Nyní pomalu přilévejte 250 ml suchého bílého vína, za stálého míchání, aby se mouka dobře rozpustila a nezůstávaly hrudky.
- K nápoji přidejte 1 l borového vývaru a míchejte, dokud se všechno dobře nespojí. Přidejte 2 bobkové listy a 2 snítky čerstvého tymiánu nebo 1 lžičku sušeného tymiánu. Přiveďte polévku k varu a pak snižte teplotu na středně nízkou, přiklopte hrnec a nechte polévku vařit dalších 30 minut.
- Mezitím si připravte bagetu nebo jiný bílý chléb. Nakrájejte ho na plátky a opečte je v troubě dozlatova. Můžete je také lehce pokapat olivovým olejem před pečením. Chléb bude sloužit jako krutony do polévky.
- Až polévka dokončí vaření, vyjměte bobkové listy a tyčinky tymiánu. Podle potřeby dochuťte solí a čerstvě mletým černým pepřem.
- Nyní přichází klíčová fáze servírování. Nalijte polévku do žáruvzdorných misek. Na každou misku položte plátek opečeného chleba a zasypte sýrem Gruyère nebo ementálem.
- Misky s polévkou dejte pod gril v troubě na několik minut, dokud se sýr nerozpustí a nezíská zlatavou kůrku.
Francouzská cibulačka je připravena k podávání. Podávejte ji horkou, přímo z trouby, nejlépe s dalším plátkem čerstvého chleba na namáčení. Tato polévka je ideálním předkrmem nebo hlavním chodem na chladné zimní večery.
Cibulačka po francouzsku je ukázkou jednoduchosti a rafinovanosti francouzské kuchyně. Klíčem k úspěchu je trpělivost při karamelizaci cibule a kvalitní ingredience. Výsledkem je bohatá, aromatická polévka, která zahřeje tělo i duši.
Cibulačka byla oblíbená už ve středověku, ale na své popularitě nabyla zejména v pařížských bistrech v 18. století. Dnes je tato polévka symbolem francouzské kulinářské tradice.
Už jste si připravili svou první domácí cibulačku? Pokud ano, odmění vás její jedinečná chuť a vůně, která unese do romantických uliček Paříže. Buďte si jisti, že tento recept si zamilujete a bude patřit mezi vaše oblíbené. Bon appétit!