Tarte Tatin s jablky

Tarte Tatin s jablky


Tarte ‍Tatin s⁢ jablky: Otočený ​francouzský koláč s karamelizovanými jablky na máslovém těstě, ​který⁢ zaujme svou jednoduchostí i bohatou chutí. Objevte‌ tradiční recept, jak vytvořit dokonalou zlatavou povrchovou úpravu a sladce karamelový nádech tohoto oblíbeného dezertu.​ Ideální pro milovníky sladkostí hledající pravou francouzskou ⁣pochoutku. Snadná příprava vás překvapí a potěší.

Suroviny

  • 150 g‍ hladké mouky
  • 100 g másla (na ⁢těsto a na pánvi)
  • 50 ‍g cukru krupice (na těsto a na karamel)
  • 1/4 lžičky soli
  • 1 žloutek
  • 2 lžíce ledové ‍vody
  • 5-6 středně velkých jablek⁢ (ideálně pevnější odrůdy)
  • 1 lžička citronové ​šťávy
  • 1 lžička mleté skořice‌ (volitelně)

Postup

Začněme přípravou těsta, známého jako křehké těsto. Tarte Tatin je vlastně obrácený koláč, kde je těsto umístěno⁢ na vrch, nikoli ​dole, jak je běžné. To vyžaduje, aby bylo těsto ⁣silné, ale zároveň dostatečně křehké.

Nejprve prosijte hladkou mouku s cukrem a solí do mísy. Přidejte 75 g studeného másla nakrájeného na kostky.​ Pomocí prstů nebo kuchyňského robotu ⁢spojte máslo s⁢ moukou, dokud se nevytvoří směs konzistence připomínající hrubou strouhanku. Pokud používáte kuchyňský robot,⁤ stačí jen pár⁤ krátkých pulzů.

Přidejte žloutek a ledovou vodu. Pomocí rukou jemně zpracujte směs, dokud se​ nespojí v⁤ kompaktní těsto. Snažte se pracovat⁣ rychle, aby těsto zůstalo chladné a mohlo si zachovat svou křehkost. Když se těsto spojí, zabalte ho ⁣do potravinové folie‍ a‌ nechte alespoň⁢ 30 minut odpočinout v lednici. Tímto‍ chlazením těsto ztuhne a snáze se s ⁢ním‌ pak pracuje.

Zatímco těsto odpočívá, můžete se pustit do přípravy jablek. Jablka oloupejte, rozkrojte⁤ na čtvrtiny a ‍odstraněte jádřince. Každou čtvrtinu ještě rozpulte, pokud jsou jablka ‍větší. Pokapejte je citronovou šťávou, aby nezhnědla, a ⁣posypte skořicí,‍ pokud se rozhodnete ji použít.

Nyní přichází čas připravit karamel. V pánvi s kovovou rukojetí (kterou budete moci použít i v ‌troubě) rozpusťte 75 ⁤g másla na středním plameni.‍ Přidejte 50 g cukru a míchejte, dokud se ⁤cukr ‌nerozpustí a vznikne ⁤hladký ⁣karamel. Dejte ⁢pozor, aby se karamel neshořel, je​ dobré ho občas promíchat měkkou ⁤stěrkou.

Po rozpuštění cukru do ⁤karamelu pomalu⁤ a opatrně vložte připravená jablka dutinou dolů. Může to trochu prskat, takže buďte opatrní. Snažte se⁣ jablka umístit co nejúhledněji do jedné vrstvy. Když máte ⁢všechna jablka v pánvi, nechte je karamelizovat na střední teplotě. To zabere asi ⁤10-15 minut, ‍během kterých můžete jablka občas jemně posunout nebo přemístit, aby se rovnoměrně obalila karamelem.

Zatímco ⁢se jablka ​karamelizují, vyndejte těsto z lednice a na pomoučněném vále ho rozválejte na kruh o ⁢průměru asi 2-3 cm větším, než je průměr pánve. Doporučuji těsto pravidelně otočit a podsypat, aby se nepřichytilo k ‌válu.

Když jsou ⁤jablka hotová, sundejte pánev‌ z ohně. Položte rozválené těsto přes jablka a pomocí špachtle nebo nože zahněte okraje těsta​ dolů ⁤po stranách pánve. Pinčte ⁣těsto kolem okrajů, aby dobře obepnulo jablka a karamel. ⁤Toto těsnění pomůže zachovat šťávy uvnitř, když se koláč otočí.

Předehřejte troubu na 180°C. Dejte pánev do trouby ‍a pečte asi 25-30 minut,‍ nebo dokud není těsto zlatavě hnědé​ a křupavé.

Po ukončení pečení je důležité nechat tarte Tatin⁢ několik ​minut vychladnout, protože karamel je extrémně horký. Po několika minutách položte ‌na pánev servírovací talíř (musí být větší než pánev) a velmi opatrně,​ ale‍ rychle pánev s talířem obraťte. Koláč by měl snadno vyklouznout, pokud jste karamel připravili správně. Pokud některá jablka zůstala přilepená na ⁣pánvi, jemně je uvolněte a přemístěte zpět na koláč.

Podávejte teplé⁤ nebo vychladlé, podle chuti. Tradičně se ⁢tarte Tatin podává s vanilkovou zmrzlinou nebo šlehačkou.

Tarte Tatin je skvělý způsob, ⁢jak si dopřát lahodný dezert s minimem ingrediencí. Trikem je dosáhnout správného karamelu a​ křehkého těsta. S každým soustem⁣ si můžete vychutnat dokonale sladká jablka, bohatý karamel a‌ jemně křupavé těsto. Příprava tohoto dezertu⁢ může ⁢být výzvou pro začátečníky, ale výsledek stojí⁢ za to. A pokud se při prvním pokusu něco nepovede, není nic špatného⁤ na ⁤tom, zkoumat ⁤a vylepšovat. Koneckonců, nejlepší dezerty se často rodí ve chvílích kreativity a experimentování.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *